KCBS versenyfelkészítő oktatás

Az előző postban megírt nehezítés után végül elkezdődött az oktatás. A fő instruktor Jim Johnes 28 éves versenyzői karrerje során 76 Grand Championship nyertesnek mondhatja magát. Négy alkalommal is mind a négy kategóriában győzött a világhírű Memphis in May versenyen, kilencszer pedig az első tíz között végzett. Jim a nagy presztizsű, meghívásos Jack Daniels Világbajnokságon elnyerte a Whole Hog World Champion – azaz az egész disznó sütéséért járó világbajnoki – címet.

Néhány órás elméleti képzés után Jim kiült egy asztalhoz a tanulók gyűrűjébe a későbbi versenyterületre, és onnantól további néhány órán át gyakorlati képzést tartott: hogyan darabold a húst, mi legyen a csirke bőrével, mi a rubok titka, hány fokon, mennyi ideig süsd a különböző húsokat, milyen legyen a glazúr, hogyan tálald, hogy igazán kívánatos legyen a bírók szemének a hús, amit sütöttél, mit csinálj a petrezselyemmel, hogy szépen tartsa a ráfektetett húsokat, ha valamit kicsit elrontottál, az menthető-e, és ha igen, hogyan…
És csak mondta, és mondta, és mondta. Eszméletlen sok információt, praktikát, tippet és trükköt adott át a résztvevőknek.

Vacsora után

Az estig tartó képzés után pedig ad hoc csapatok alakultak a résztvevőkből, akik este a versenyszabályok betartásával versenyszumilációs sütésbe kezdtek. A szabály szerint a következő időbeosztást kell követni:

• Meglepetésdoboz beadása: 14:00 +/- 5 perc

Ez a felkészítésen kicsit módosult, mert a bírálás során a szombati bíróképzés résztvevői nem csak simán kiosztották a pontokat, hanem átbeszélték az értékelést az instruktorokkal. Az értékelésen kivételesen a csapatkapitányok is részt vehettek, hiszen ez alapvetően oktatás volt, így fontos volt a visszajelzés a csapatoknak is. Versenyen nincs ilyen, a versenyzők csak a végső pontokat látják, így azokból kell valamit kisakkozni, hogy fejlődni tudj. De nem hallhatod, hogy mi volt az oka, hogy azokat a pontokat kaptad, amiket kaptál.

A szerverzők (Nyárspolgár BBQ) és Jim Johnson (jimjohnsonbbq.com) is egész éjjel ott voltak és segítettek ha kellett. Mi is kértünk segtséget Jimtől, többször is, mert bizonytalanok voltunk a tálalásban, a hús vágásában stb. Nem mindegy, hogyan kerül a petrezselyem vagy saláta a dobozba, nem mindegy, hogyan vágod a húst, nem mindegy, hogyan rendezed el. Minden apróság számít. Végül beadtuk a dobozokat rendesen, nagyjából elégedettek voltunk, de a pulled porkunk és a csirkénk nem sikerült jól, azt még gyakorolni kell.

Eredményhirdetés

Az eredményhirdetés szabály szerint 16:30-kor van. Kihirdetik a 4+1 kategória első 3 helyezettjét, de csak a kategóriagyőztest díjazzák, aztán kihirdetik az összetett 2. és 1. helyezettet is és mindketten díjat is kapnak.

A mi csapatunk abszolút elvárások felett teljesített, hiszen az oldalas és a szegy kategóriában is mi nyertünk, és a megszerzett pontok az összetett első helyhez is elégnek bizonyultak.

A versenyeken is ugyanez történik. A versenyek egyébként pontszerő és pénzdíjas események. Összesítik a pontokat és nemzeti helyezetteket és összesített nemzetközi helyezetteket is hirdetnek. Minden tekintetben egy komoly nemzetközi versenyről van szó.
A kcbs oldalán meg lehet nézni, melyik csapat, hogy áll a szezonban. Jelenleg 2.119 csapat pontszámai vannak kint, ami egy elég tekintélyes adat.

Egyébként a KCBS versenyeknek néhány környező országban elég szép hagyománya van. Ausztriában idén 3 versenyt rendeznek, Szlovéniában egyet, a cseheknél valamiért nincs idén verseny, pedig ott is van múltja a BBQ-nak. De kicsit messzebb, Németországban 4, Olaszországban 5 verseny van idén. A legnagyobb múltja persze az USA-ban van, ott évente több-száz versenyt rendeznek (itt a lista)

Szóval ez több, mint néhány srác hétvégi sütögetése. Sok csapat az élsportolókhoz hasonlóan pénzért versenyez. Egyszerűen nyerni megy oda és pénzt keresni. Sajnos pontos összegeket nem találtam, de európán belül  az összesített győztese általában 3.000 €-s díjat nyer. Amerikában vannak 110.000 $-os díjazású versenyek is. Szóval nem jelentéktelen összegekről van szó, még ha nem is mérhető össze egy olimpiával vagy nagyobb sporteseménnyel.

A KCBS versenyek tehát komoly, pénzdíjas, szigorú szabályokra épülő, világszintű komoly versenyek, ahol verseny közben azért megcsap a társaságban sütögetős, sörözgetős éjszakai hangulat.